Zaliczenie wszystkich egzaminów w pierwszym terminie to nie lada wyzwanie. Legenda głosi, że niewielu się to udało. Jak się uczyć, żeby zdać egzamin? To pytanie, co roku zadaje sobie każdy student! Ja znam na nie odpowiedź! Oto kilka prostych i skutecznych wskazówek, dzięki którym w tym roku ominie Cię kampania wrześniowa!
Jak się uczyć, żeby zdać egzamin – 7 prostych wskazówek:
Stwórz mapę myśli — ucz się z głową.
Mapa myśli to doskonały sposób na to, by z obszernych notatek wybrać najważniejsze informacje, hasła, słowa klucze — jednym słowem to wszystko, co pozwoli zdać Ci egzamin. Jak je znaleźć? To bardzo proste! Przeczytaj dokładnie notatki, a następnie podkreśl, to co jest ważne. Mapa myśli to jednak nie tylko słowa, to również zabawne rysunki, strzałki, które pozwolą Ci na tworzenie skojarzeń, czyli na stworzenie w głowie właśnie takiej mapy myśli.
Korzystaj z prezentacji wykładowców.
Wszystkie materiały, które otrzymasz od swoich wykładowców, takie jak prezentacje multimedialne, a nawet zwykłe “kserówki” powinny być dla Ciebie wskazówką — te informacje są najważniejsze i na 99,99% odpowiedź na co najmniej jedno z pytań egzaminacyjnych, będzie znajdowała się właśnie tam.
Zaprzyjaźnij się ze starszymi kolegami.
Jak wiadomo — najlepiej uczyć się na cudzych błędach. Studenci z roku wyżej jak nikt inny znają wykładowców i specyfikę każdego z egzaminów. Wiedzą, z jakich źródeł korzystać, gdzie najlepiej usiąść na egzaminie, a przy odrobinie szczęścia możesz otrzymać od nich nawet pytania z poprzednich lat.
Zrób ściągi.
To nie żart! Wcale nie namawiam Cię, żebyś korzystał/a ze ściąg. Sam fakt, że je zrobisz, spowoduje, że automatycznie i nieświadomie przyswoisz dany materiał.
Ucz się w grupie.
Ten sposób działa tylko wtedy, gdy każdy z Was przyswoił, chociaż część materiału. Żeby jednak wspólna nauka przyniosła efekty, faktycznie musicie rozmawiać, o tym, czego się już nauczyliście. Taka wymiana informacji jest bardzo pomocna, szczególnie jeśli nie wszystkie zagadnienia są dla Ciebie jasne. W grupie zawsze znajdzie się ktoś, kto Ci pomoże! Omijaj jednak szerokim łukiem tych znajomych, którzy zamiast wziąć się do pracy, będą narzekać i tracić czas na wspólne narzekanie.
Wyznacz sobie cel.
Ucz się etapami. Ustal ramy czasowe, np. godzinę na przyswojenie notatek z dwóch wykładów. Gdy Ci się to uda, zrób sobie przerwę (ok. 10-15 minut) i spraw sobie przyjemność — zjedź coś, co najbardziej Ci smakuje, posłuchaj ulubionego kawałka na Spotify albo — jeśli wolisz wypoczywać aktywnie — wybierz się na krótki spacer!
Nie szukaj wymówek.
Nie wchodź na Facebooka. Nie rób prania. Nie układaj ubrań w szafie. Nie szykuj dziesiątej kanapki. Pokój, w którym będziesz się uczyć, wysprzątaj dzień wcześniej, tak, by nic Cię nie rozpraszało. Jeśli nie wyobrażasz sobie nauki bez przekąsek, przygotuj je wcześniej i koniecznie odinstaluj Messengera.