Skuteczna nauka – przydatne wskazówki

Można znaleźć wiele różnych definicji mówiących o tym, czym jest uczenie się. Przede wszystkim jest to proces poznawczy, który prowadzi do zmodyfikowania zachowania danego osobnika pod wpływem różnych, nowych doświadczeń.

Można znaleźć wiele różnych definicji mówiących o tym, czym jest uczenie się. Przede wszystkim jest to proces poznawczy, który prowadzi do zmodyfikowania zachowania danego osobnika pod wpływem różnych, nowych doświadczeń. Zwykle modyfikacja ta prowadzi do przystosowania do otoczenia. Bez wątpienia najważniejszy organ, który jest odpowiedzialny za uczenie się to mózg. To właśnie tam zachodzą procesy pozwalające na przyswajanie nowej wiedzy i umiejętności.

Uczenie się to bardzo złożony i skomplikowany proces. Dla wielu kojarzy się on z monotonnym i ciężkim nabywaniem szkolnej wiedzy, która może nie być interesująca i przydatna. Należy jednak pamiętać, że istnieją różne metody, które ułatwiają zdobywanie nowej wiedzy i sprawiają, że staje się ono przyjemniejsze, a nowe informacje są trwalej zapamiętane.

Nie dla każdego będą odpowiednie te same metody uczenia się, jednak warto zastosować się do kilku ogólnych wskazówek, które z pewnością ułatwią naukę i sprawią, że stanie się ona łatwiejsza i przyjemniejsza. Dlatego przygotowałem 8 wskazówek dotyczących efektownej i skutecznej nauki:

Wskazówka 1 – Odpowiednie przygotowanie

Uczenie się jakiegokolwiek materiału powinno się rozpocząć od odpowiedniego przygotowania. Jest to bardzo ważne, aby nic nie zakłóciło procesu nabywania nowej wiedzy i umiejętności. Dlatego należy przede wszystkim posprzątać miejsce nauki. Z pewnością chaotyczne, nieogarnięte biurko nie pomoże, a wręcz przeciwnie będzie fantastycznym rozpraszaczem. Dobrze też dokładnie wywietrzyć wcześniej pokój i zadbać o to, żeby w trakcie nauki panowała w nim cisza i spokój. Kolejną bardzo ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie siebie. Nie można efektownie nabywać wiedzy, kiedy jest się zmęczonym i niewyspanym. Nie można też zapomnieć o zgromadzeniu wszelkich, niezbędnych materiałów dotyczących danych zagadnień. Poszukiwanie zaginionych notatek w trakcie nauki z pewnością nie wpłynie dobrze na jej przebieg i efektywność. Warto też wykonać dokładny plan nauki, aby ogrom nowych informacji nas nie zaskoczył.

Wskazówka 2 – Regularność

Wiele osób, zamiast uczyć się regularnie krótszych partii materiału, zostawia wszystko na ostatnią chwilę i przed sprawdzianem, czy egzaminem musi się zmierzyć z wielką ilością nowych informacji do przyswojenia. Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Zdecydowanie bardziej efektowne będzie codzienne, rzetelne przestudiowanie danego zagadnienia np. przez 15 minut, niż 3- godzinne siedzenie nad książkami raz w tygodniu. Krótki czas nauki mniejszej ilości materiału sprawi, że ilość materiału nie przytłoczy i łatwiej zostanie zapamiętana.

Wskazówka 3 – Odpowiednia selekcja materiału

Bardzo ważne jest czytelne zapisanie informacji, które trzeba przyswoić. Warto zastanowić się nad wykonaniem kolorowych fiszek, albo przejrzystych kartoników, na których można zapisać pojedyncze zagadnienia. Warto je odpowiednio posegregować np. przy pomocy pudełka z przegródkami. Jeżeli mamy do czynienia z większą ilością materiału warto na dużych kartkach wykonać mapy myśli, lub inne schematy, które ułatwią zapamiętanie.

Wskazówka 4 – Stworzenie zarysu problemu

Przed przystąpieniem do nauki warto pobieżnie zapoznać się z materiałem, aby stworzyć ogólny zarys problemu i zorientować się, jakie i ile informacji trzeba będzie zapamiętać. Warto zwrócić uwagę na tytuł, śródtytuły, wytłuszczone zdania, wypunktowane informacje, czy wszelkie wykresy i schematy.

Wskazówka 5 – Reguła marchewki

Ludzie lubią dostawać nagrody za wykonaną pracę. Sukcesy cieszą, nawet te najmniejsze! Nie koniecznie trzeba stosować nagrody rzeczowe, chociaż motywacja w postaci jakiejś małej przyjemności też może się okazać dobrym pomysłem. Jednak warto zastosować tzw. pudełko do nauki. Nagrodą za opanowanie materiału jest przerzucenie karteczki do danej przegródki, aż do momentu kiedy nic w niej nie zostanie.

Wskazówka 6 – Dostarczanie odpowiedniej dawki energii

Podczas nauki bardzo ważne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki energii. W tym celu warto sięgnąć np. po: gorzką czekoladę, orzeszki ziemne, duża ilość wody. Natomiast produkty takie jak: kawa, ciężkostrawne „bomby kaloryczne”, czy niezdrowe przekąski mogą tylko chwilowo podnieść energie, jednak nie są dobrym rozwiązaniem.

Wskazówka 7 – Dobranie sposobu nauki do typu osobowości

Ucząc się, warto zwrócić uwagę na typ osobowości. Inne metody będą przydatne wzrokowcom, inne słuchowcom, a jeszcze inne kinestetykom. Wzrokowiec skupia się na walorach estetycznych, słuchowiec lepiej przyswaja informacje, które usłyszy, a kinestetyk zapamiętuje to, co wykonał. Warto zwrócić na to uwagę.

Wskazówka 8 – Sprawdzenie wiedzy

Po przyswojeniu danej partii materiału warto sprawdzić swoją wiedzę np. dzięki różnym grom, testom, czy innym pomocom. Weryfikacja dokonana w ten sposób pozwoli na uświadomienie sobie ewentualnych braków i popracowanie nad nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *