Chciałbym podpowiedzieć Ci, dlaczego temat nawyków znajduje się na blogu na temat sposobu przygotowań się do matur. Dziwne troszkę, nie? Ależ skąd, ponieważ to, w jaki sposób funkcjonujesz, ma bezpośredni wpływ na jakość Twojego myślenia i jakoś twojego skupienia. Pamiętajmy, że im lepiej jesteś skupiony, tym szybsze i bardziej mierzalne efekty nauki możesz osiągnąć. I tak np. jeżeli odczuwasz rozdrażnienie i niepokój (a bierze się to tez z tego, co zjadłeś chwilę wcześniej) przyswajanie wiedzy może być trudniejsze. Im „lżej” i bardziej świeżo się czujesz, tym lepiej. Doskonale rozumiemy, że chcemy jak najszybciej się nauczyć i cieszyć się nową umiejętnością więc szukajmy najlepszych rozwiązań jak sprawić, aby nasz umysł funkcjonował jak najlepiej.
Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna, czyli inaczej mówiąc ruch np. zwykły spacer albo jazda na rowerze oraz uprawianie jakiegoś konkretnego sportu np. bieganie, piłka nożna, pływanie itd. niesie ze sobą wiele korzyści dla prawidłowego funkcjonowania naszego umysłu. To sprawia, że możesz dzięki temu uczyć się szybciej i sprawniej. Polecam uprawianie aktywności fizycznej codziennie, czyli 7 dni w tygodniu przez przynajmniej 30 minut. To sprawi, że komórki naszego organizmu się dotleniają, poprawia się humor i szybciej przyswajamy kolejny zakres materiału z danego przedmiotu.
Zaangażowanie
Kiedyś w pewnej książce przeczytałem taki oto cytat: „Jak robisz cokolwiek, tak robisz wszystko” Mniej więcej chodzi tutaj o to, że tak jak wykonujesz pewną czynność w danym momencie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że inne czynności wykonujesz z takim samym nastawieniem i zaangażowaniem. Myślę, że to całkiem niezły moment, aby zatrzymać się na chwilkę i pomyśleć ile „serca” wkładamy w wykonywanie różnych zadań, które sobie stawiamy.
Cierpliwość
W trakcie Twojej podróży do osiągnięcia zadowolenia z wyniku egzaminów należałoby pamiętać o umiejętności (tak, bo to jest umiejętność), jaką jest cierpliwość. Według mojej skromnej opinii nauczyciela obserwatora większość ludzi porzuca swoje cele, ponieważ brakuje im cierpliwości. Cierpliwości, gdy nie widzą jeszcze takich rezultatów, jakich by chcieli. A to błąd! Popatrzmy na dzieci uczące się jeździć na rowerze. One nie odpuszczają i są cierpliwe!
Jak wyrobić sobie taką umiejętność?
Dobrym sposobem jest postanowienie sobie, że nie zrezygnuje z celu, dopóki go nie osiągnę. Po prostu. Postanów sobie już teraz, na samym początku nauki, że będziesz się uczył, nawet jeśli nie będzie widać większych efektów od razu.
Konsekwencja i regularność
Te dwie cechy wydaje mi się być jednymi z kluczowych cech, jakie musimy nabyć, aby osiągać coraz to lepsze efekty w każdych dziedzinach. Aby opanować szybko dany materiał, trzeba uczyć się konsekwentnie i według jakiegoś określonego planu np.: „Uczę się codziennie przez godzinę, siedząc przy biurku”. Bez regularności nie ma szybkich wyników, a o szybkie wyniki nam chodzi.
Zdrowe pełnowartościowe pożywienie dla mózgu i całego organizmu.
Wyrabianie w sobie dobrych nawyków
Nic tak nie opóźnia osiągnięciu naszych celów, jak bezproduktywne tracenie czasu „pierdoły”. O ile czasami trzeba się odprężyć i odpocząć tak zbyt długie tracenie czasu wyrabia w tobie złe nawyki, które potem będą zdecydowanie utrudniać Ci osiągnięcie swojego celu.
Bezproduktywnym traceniem czasu może być:
- przesiadywanie przed smartfonami i przeglądaniu stron internetowych (zadaj sobie pytanie lub zaobserwuj się czy jest konieczne, abyś teraz musiał korzystać z tego telefonu). Odpowiadając sobie na takie pytanie, szybko się przekonasz, że tak naprawdę nie musisz tego robić!,
- bezcelowe przesiadywanie na portalach społecznościowych,
- oglądanie głupich filmików na różnych stronach internetowych,
- oglądanie tv,
- zamartwianie się,
- narzekanie.