Korepetycje

Dawniej na korepetycje chodziły tylko te dzieci, które nie radziły sobie z nauką w szkole, jednak od kilku lat można zaobserwować odwrócenie tego trendu Dodatkowe lekcje z danego przedmiotu wykupują rodzice dzieci, które mają najlepsze wyniki w klasie – aby dodatkowo pomóc im w przygotowaniu się do egzaminów końcowych lub rozwinąć pasję do nauki konkretnego przedmiotu.

Bardzo ważnym rodzajem korepetycji są korepetycje językowe. Na takie powinni się zdecydować przede wszystkim rodzice, którzy nie władają tymi samymi językami obcymi, co dziecko. 

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze zajęć dodatkowych?

Zajęcia dodatkowe dla dziecka należy również dobrać pod kątem jego osobowości. Dziecko nieśmiałe nie będzie dobrze czuło się na zajęciach językowych w dużej grupie. Nawet pomimo talentu do języków nie będzie w stanie rozwinąć tam umiejętności. Z kolei dziecko bardzo aktywne nie poczuje się najlepiej podczas statycznych lekcji gry na pianinie – pokocha za to taniec lub aktorstwo. 

Ostatnim bardzo ważnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest dobór odpowiedniego prowadzącego. Musi być to nie tylko osoba z kwalifikacjami i odpowiednim podejściem do dzieci, ale także ktoś, kogo nasze dziecko polubi i z kim będzie miało dobry kontakt. 

Zajęcia dodatkowe dla dziecka - luksus, na który nie było stać naszych rodziców

Rodzice stają przed dylematem, ile powinno być zajęć dodatkowych dla dziecka, już na samym początku jego rozwoju. Od początku są bombardowani informacjami na temat zajęć dodatkowych dla niemowląt, które pozwalają im na szybszy i zrównoważony rozwój. W dzisiejszym świecie niczym dziwnym nie jest nauka pływania dla niemowląt czy zajęcia językowe dla dzieci. Oczywiście wszystkie zajęcia dodatkowe, które oferowane są przez liczne szkoły i stowarzyszenia wspierające rozwój najmłodszych, niosą za sobą szereg korzyści. Jednak ich ilość dla świeżo upieczonego rodzica może być przytłaczająca.

Nasze pokolenie wychowało się w czasach, kiedy na zajęcia dodatkowe mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi i uprzywilejowani. Cała reszta społeczeństwa z problemami w nauce i rozwojem pozaszkolnym musiała radzić sobie sama. Nic więc dziwnego, że swoim potomnym chcemy zapewnić lepszy start. Warto jednak pamiętać, żeby nie przesadzić w drugą stronę i nie organizować całego wolnego od szkoły czy przedszkola czasu. W takim wypadku dziecko, pomimo olbrzymiej wiedzy, będzie nieszczęśliwe – zabraknie mu czasu na zabawę i „bycie dzieckiem”.

Ile zajęć dodatkowych dla dziecka?

Optymalną liczbą zajęć dodatkowych są trzy dodatkowe zajęcia dla dziecka, chociaż jest to kwestia indywidualna, zależna od sytuacji finansowej rodzica, jego czasu, który chce poświęcić na współuczestniczenie w konkretnych lekcjach, oraz od usposobienia dziecka. Zazwyczaj rodzice decydują się na zapisanie dziecka na jeden lub dwa kursy językowe oraz jedne zajęcia ruchowe lub artystyczne. 

Różne potrzeby dzieci w określonym wieku

Przy podejmowaniu decyzji na ile zajęć dodatkowych zapisać dziecko trzeba wziąć pod uwagę potrzeby określonej grupy wiekowej. Dziecko przechodzi przez liczne etapy w swoim rozwoju. Jako przedszkolak wkracza w okres najbardziej intensywnego rozwoju motorycznego i poznawczego. W wieku szkolnym powoli zaczyna dorośleć: w jego rozumowaniu pojawia się coraz mniej błędnych założeń, coraz szybciej wyciąga wnioski. Jako nastolatek przechodzi z kolei etap dojrzewania, który charakteryzuje się burzą emocji. W każdym z tych okresów dziecko ma swoje potrzeby, które rodzic może zaspokoić, zapisując je na zajęcia dodatkowe dopasowane do konkretnego etapu w życiu.. 

Ilość zajęć dodatkowych dopasowana do momentu w rozwoju

Niezwykle ważne jest też określenie ilości czasu, jakie dziecko może poświęcić na zajęcia dodatkowe. Czas, kiedy dziecko potrafi się skupić, różni się w zależności od wieku. Należy też pamiętać o tym, że dziecko potrzebuje dużo odpoczynku i kontaktu z rówieśnikami. Na początku zajęcia dodatkowe, podczas których poznaje inne dzieci, mogą zaspokoić tą potrzebę kontaktu. Jednak z czasem, kiedy dziecko dorośleje, samo znajduje swoje grono przyjaciół i nie potrzebuje już organizacji czasu, który z nimi spędza.

Jaki rodzaj zajęć dodatkowych dla dziecka?

Istnieje mnóstwo typów zajęć dodatkowych dla dzieci. Dzielą się one przede wszystkim na trzy grupy:

  • zajęcia ruchowe
  • zajęcia artystyczne
  • zajęcia naukowe.

Każda z tych grup posiada liczne podgrupy. Istnieje także zupełnie inny podział na zajęcia ze względu na rodzaj grupy, w jakiej pracują uczestnicy, sposób poznawania zagadnień i zajęcia dopasowane do konkretnego światopoglądu. Wybierając zajęcia dodatkowe dla dziecka warto mieć na uwadze wszystkie te czynniki i wybrać zróżnicowany program, którzy pomoże dziecku w rozwoju i ułatwi jego start w dorosłe życie. 

Zajęcia dodatkowe dla zdrowia dziecka

Najpopularniejsze zajęcia dodatkowe to języki obce, różnego rodzaju sporty oraz muzyka lub taniec. Są oczywiście bardzo rozwijające, jednak dla niektórych dzieci lepszym rozwiązaniem będzie wybór zajęć dodatkowych, które wspomogą jego zdrowie. Dla dzieci z wadą postawy (coraz powszechniej dotykającą młodych ludzi) może być to gimnastyka rehabilitacyjna lub inne formy ćwiczeń, które wspomogą rosnący układ kostny. Korzystna będzie również joga dla dzieci, która jednocześnie uspokoi je i skoryguje postawę. Dla dzieci mających problem z celiakią ciekawym rozwiązaniem będą zajęcia o tematyce kulinarnej, które lepiej pomogą zaakceptować chorobę i sprawnie poruszać się w świecie.

Najważniejsze, aby pamiętać, że w rozwoju dziecka najważniejsze jest umożliwienie spokojnej, zdrowej nauki, która nie spowoduje uszczerbków na zdrowiu fizycznym i psychicznym. Zdobywanie kolejnych certyfikatów czy nowych umiejętności jest tylko dodatkiem do zrównoważonego rozwoju.

Pobierz za darmo już dziś omówienie i ćwiczenia czasownika "to be" (być) w czasie teraźniejszym!

Ilość zajęć dodatkowych dla dziecka to kwestia indywidualna

Każdy rodzic zna swoje dziecko i najlepiej wie, na ile zajęć dodatkowych je zapisać. Jedne dzieci będą w stanie szybko pojąć nowy język lub nauczyć się obsługi komputera, jednocześnie świetnie się ucząc i osiągając zaskakujące wyniki w sporcie. Może być to oznaka, że dziecko, pomimo wspaniałego rozwoju, nie wie jeszcze, co kocha robić. Nie ma w tym nic dziwnego, a większa ilość zajęć dodatkowych może pomóc mu w znalezieniu pasji w życiu. Są również takie dzieci, które od razu znajdą swoją pasję – tą dziedzinę, której poświęcają się bez reszty. W takim przypadku zapisywanie dziecka na dużą ilość zajęć dodatkowych mija się z celem – lepiej pozostać przy jednym zajęciu, które sprawia najwięcej radości. 

Motywacja rodziców jest kluczem do sukcesu

Dziecko do zrównoważonego rozwoju potrzebuje akceptacji i miłości rodziców. Ich wsparcie jest tak samo ważne podczas uczestnictwa w zajęciach pozaszkolnych. Nie wystarczy zawieźć dziecka pod wskazany adres – należy też rozmawiać z nim o tym, co dzieje się na konkretnych lekcjach, a także wyrażać zachwyt nad jego postępami i podkreślać często, jak ważne jest dla nas to, że chętnie uczy się nowych umiejętności. Z kolei podkreślanie braków dziecka w danej dziedzinie lub brak zainteresowania mogą szybko zniechęcić dziecko do podejmowania dodatkowych aktywności

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków odbywają się zarówno w przedszkolach, jak i poza nimi. Rodzic ma możliwość zapisania dziecka na zajęcia muzyczne, językowe, taneczne i wiele innych już w godzinach, kiedy dziecko jest pod opieką przedszkola. Uważam, że to świetne rozwiązanie, które jednocześnie zwiększa zdolności dziecka i daje mu czas na odpoczynek i zabawę po powrocie do domu. 

Zajęcia ruchowe

Dla dzieci w wieku przedszkolnym niezwykle ważna jest odpowiednia dawka ruchu. Przedszkolaki chętnie podejmują wszelkie aktywności sportowe: naukę jazdy konnej czy pływania, jazdę na rowerze, gimnastykę artystyczną, czy jazdę na nartach. Konkretny rodzaj aktywności fizycznej dla dziecka należy dobrać do jego preferencji – dziewczynka zbierająca czasopisma o kucykach z pewnością marzy o nauce jazdy, a chłopiec, który boi się wody, zapewne wybierze sport walki, a nie pływanie.

Zajęcia poznawcze dla przedszkolaków

Przedszkolaki cechują się ogromną ciekawością. Interesuje je wszystko, co je otacza, i warto wykorzystać to, aby nauczyć dzieci czegoś nowego. W tym celu można zapisać je na zajęcia, które obejmują naukę konkretnych działań: obsługę komputera, robotykę czy modelarstwo. 

Zajęcia językowe

Przedszkole to idealny czas na rozpoczęcie nauki języków obcych. Dziecko w tym wieku uczy się ich błyskawicznie z powodu braku blokady przed mówieniem i robieniem błędów. Warto wykorzystać ten fakt i zapisać dziecko na zajęcia z jednego lub dwóch języków obcych, których będzie uczyło się w grupie rówieśników. Należy jednak pamiętać, że aby dziecko skutecznie nauczyło się języka obcego, musi używać go bardzo regularnie – najlepiej codziennie. Warto w dni wolne od lekcji języka pracować z dzieckiem indywidualnie, powtarzając słówka i w miarę możliwości rozmawiając z nim w języku obcym. 

Zajęcia artystyczne

Sztuka jest niedocenianą, chociaż bardzo ważną gałęzią rozwoju. Pozwala nie tylko na zdobycie lepszej pozycji w społeczeństwie czy ciekawych znajomości, ale też uwrażliwia nas na otaczający nas świat, pobudza kreatywność i uczy wyrażania emocji w sposób, który nie krzywdzi innych ludzi. Dzieci, które mają regularny kontakt ze sztuką, są spokojniejsze, a także lepiej radzą sobie w szkole. 

Obecnie dostępna jest cała gama zajęć artystycznych dla dzieci, które odbywają się w grupach lub indywidualnie. Do najpopularniejszych zajęć artystycznych dla dzieci należą lekcje śpiewu lub gry na instrumencie, nauka tańca lub aktorstwa, a także zajęcia z rysunku i rzeźby. Bardzo prawdopodobne, że dziecko, które zacznie uczyć się sztuki, znajdzie w niej swoją prawdziwą pasję, która później może przerodzić się w pracę zawodową. 

Zajęcia dodatkowe po szkole 

Kontynuacja zajęć z przedszkola

Nowy etap, jakim jest rozpoczęcie nauki w szkole, nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych zajęć dodatkowych dla przedszkolaków. Warto porozmawiać z dzieckiem i zapytać, jakie zajęcia dodatkowe chce kontynuować w szkole. Nowy uczeń może także potrzebować chwili na zaadaptowanie do szkolnych warunków. Na ten czas może być konieczna rezygnacja z zajęć dodatkowych lub ograniczenie ich do tych ulubionych. 

Zajęcia poznawcze

W szkole, podobnie jak w przedszkolu, dziecko powinno poznawać nowe umiejętności. Nadal może uczęszczać na zajęcia dodatkowe z obsługi komputera czy robotyki. Bardziej zaawansowany poziom zajęć pozwoli na zdobycie nowych zdolności, takich jak nauka programowania dla dzieci lub nauka kreatywnego pisania. Obie te zdolności to przykład zajęć poznawczych, które realnie wpływają na karierę zawodową dziecka. 

Do zajęć poznawczych można też zaliczyć zajęcia językowe. Tutaj, aby dziecko płynnie mówiło w danym języku, konieczna jest kontynuacja nauki lub wzbogacenie jej o nowe aspekty. Dobrym pomysłem są konwersacje z native speakerem w niewielkiej grupie. 

Zajęcia dodatkowe ułatwiające naukę

Do zajęć dodatkowych, które ułatwiają naukę, można zaliczyć wszystkie te aktywności, które uczą szybkiego czytania i zapamiętywania. Na rynku działa wiele szkół, które trudnią się w tej specjalności. Nauka nie trwa długo, a ma realny wpływ na szybkość uczenia się i ilość pozostałego dla dziecka czasu wolnego. W przyszłości da też dziecku potężne narzędzie do lepszej i bardziej efektywnej pracy. 

Korepetycje

Dawniej na korepetycje chodziły tylko te dzieci, które nie radziły sobie z nauką w szkole, jednak od kilku lat można zaobserwować odwrócenie tego trendu Dodatkowe lekcje z danego przedmiotu wykupują rodzice dzieci, które mają najlepsze wyniki w klasie – aby dodatkowo pomóc im w przygotowaniu się do egzaminów końcowych lub rozwinąć pasję do nauki konkretnego przedmiotu.

Bardzo ważnym rodzajem korepetycji są korepetycje językowe. Na takie powinni się zdecydować przede wszystkim rodzice, którzy nie władają tymi samymi językami obcymi, co dziecko. 

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze zajęć dodatkowych?

Zajęcia dodatkowe dla dziecka należy również dobrać pod kątem jego osobowości. Dziecko nieśmiałe nie będzie dobrze czuło się na zajęciach językowych w dużej grupie. Nawet pomimo talentu do języków nie będzie w stanie rozwinąć tam umiejętności. Z kolei dziecko bardzo aktywne nie poczuje się najlepiej podczas statycznych lekcji gry na pianinie – pokocha za to taniec lub aktorstwo. 

Ostatnim bardzo ważnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest dobór odpowiedniego prowadzącego. Musi być to nie tylko osoba z kwalifikacjami i odpowiednim podejściem do dzieci, ale także ktoś, kogo nasze dziecko polubi i z kim będzie miało dobry kontakt. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *