Nauka języka obcego poprzez książki. Kilka sprawdzonych sposobów!

Umiejętność posługiwania się językiem obcym jest obecnie bardzo powszechna, a przede wszystkim często wymagana w pracach biurowych. I o ile dla osób młodych nauka języka angielskiego przychodzi dość łatwo przez wzgląd na jej  szkolny obowiązek od najmłodszych lat

Umiejętność posługiwania się językiem obcym jest obecnie bardzo powszechna, a przede wszystkim często wymagana w pracach biurowych. I o ile dla osób młodych nauka języka angielskiego przychodzi dość łatwo przez wzgląd na jej  szkolny obowiązek od najmłodszych lat, tak dla osób starszych stających przed koniecznością nauczenia się języka obcego jest to dość utrudnione. Na szczęście istnieją pewne sposoby nauki, które znacznie uproszczają i przyspieszają ten proces, jednak wymagają konsekwencji, sumienności i systematyczności. Jednym z nich jest nauka poprzez czytanie, co może być jednocześnie przyjemną formą rozrywki. Jak skutecznie uczyć się języka angielskiego poprzez czytanie, i jak się za to zabrać, by przyniosło pożądane efekty? Czy każda książka w  tym języku będzie dla nas przydatna?

Jak dobierać literaturę do nauki języka?

Najważniejszą zasadą przy tej metodzie nauki jest dobieranie książek odpowiednio do swojego poziomu zaawansowania językowego. Nie ma sensu kupowanie książek w całości po angielsku i ich studiowanie, jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z nauką. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się książki dla dzieci – i choć jest to dość zastanawiające, to faktycznie zapoznawanie się z najprostszymi strukturalnie zdaniami, słownictwem, w połączeniu z kolorowymi obrazkami daje doskonałe efekty w zapamiętywaniu. Niezwykle ważne jest również to, by wybrane pozycje literackie miały słownictwo dopasowane do naszego aktualnego poziomu słownictwa, by rozumieć, choć ogólny sens czytanej historii. Liczne badania w tym zakresie potwierdziły, że człowiek najszybciej zapamiętuje informacje, które dostarczane są do mózgu wraz ze skojarzeniami, kolorami czy chwytliwymi obrazkami – dla osób początkujących w zakresie nauki języka angielskiego jest to zatem najprostszy, i zarazem najefektywniejszy sposób na opanowanie podstaw. I choć na pozór ciężko jest znaleźć w literaturze dedykowanej dzieciom interesujące dla dorosłych egzemplarze książek, to wiele z nich, mimo że przeznaczone dla najmłodszych czytelników, mają chwytliwe, ale raczej proste historie. Tak naprawdę sama treść książki nie ma większego znaczenia na poziomie podstawowym, choć dobrze jest, by wybrać pozycję do czytania choć trochę powiązaną z naszymi prywatnymi zainteresowaniami. Większość ludzi jest wzrokowcami, a dzięki kolorowym ilustracjom i nietuzinkowym postaciom książki o wiele łatwiej zapamiętamy słownictwo.

Czytaj i pracuj z książką

O ile samo czytanie i zapoznawanie się z klasycznymi strukturami zdań w książce jest niezwykle istotne, to równie ważne jest czynne zaangażowanie w naukę. Jeżeli napotkamy słowo, bądź całe wyrażenie, które jest nam nieznane, wówczas należy przetłumaczyć je w słowniku, i zapisać je nad oryginalną pisownią. Kiedy następnym razem sięgniemy po tę książkę, możliwe, że będziemy już pamiętać słowo, które przetłumaczyliśmy. Efektywność nauki zwiększy również  pewien bardzo praktyczny sposób – po przetłumaczeniu nieznanego wyrażenia odkładamy na chwilę książkę, a następnie na kartce papieru staramy się ułożyć własne zdanie w języku angielskim z tym konkretnym słowem. Słowo pisane, równie tak jak to czytane, o wiele mocniej zapada w pamięć niż to, które słyszymy, mimo że na pewnym etapie nauki osłuchanie się z językiem obcym jest szalenie istotne, by wyrobić sobie płynność mówienia i wyrobić odpowiedni akcent. Czytanie książki po angielsku i przerywanie tej czynności by, tworzyć własne zdania z nowo poznanym słowem wydaje się być czasochłonne, jednak dzięki temu w bardzo krótkim czasie zyskamy nowe umiejętności językowe i poszerzymy znacznie zasób słownictwa, przyspieszając tym samym proces nauki.

Skojarzenia i kolory

Czytanie książek w języku obcym ma sens dla początkujących osób tylko wtedy, gdy są one dopasowane do poziomu językowego, a przede wszystkim, gdy wywołują skojarzenia podczas zapoznawania się z ich treścią. By sobie w tym pomóc, warto rysować lub zaznaczać ważniejsze fragmenty książki kolorowymi flamastrami czy pisakami. Rysowanie po książce i umieszczanie własnych ilustracji w wolnych miejscach na kartkach powoduje zaangażowanie mózgu i tworzenie skojarzeń, które na długi czas lub nawet na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Czy e-booki są efektywne w nauce?

Książki w wersji elektronicznej są obecnie bardzo popularne, niektórzy nawet twierdzą, że powoli zastępują tradycyjną wersję papierową. Oba te rozwiązania mają swoje plusy oraz minusy, jednak e-booki w przypadku nauki języka angielskiego nie spełnią tak dobrze swojej roli, jak ich starsze siostry – książki papierowe. Używanie e-booków nie daje możliwości pisania na kartkach, używania kolorowych pisaków do zakreślania nowych i nieznanych wyrażeń, zatem jest to zdecydowanie rozwiązanie dla osób, które mają już mocne podstawy języka obcego, i chcą czytać książkę na miarę swoich możliwości, bez ewentualnego aspektu edukacyjnego. E-booki są doskonałym rozwiązaniem do utrwalenia wiedzy i sprawdzenia swoich możliwości, jednak stare i efektywne sposoby nauki wymagają jednak używania tradycyjnych, papierowych wersji książek.

Różnorodność w nauce języka kluczem

By efektywnie nabywać wiedzę z zakresu języka angielskiego, warto urozmaicić nieco wykorzystywaną literaturę, co ma dwa dodatkowe plusy – nie tylko szybko nie znudzimy się podczas nauki, ale również będziemy mieli możliwość zapoznania się z różnymi opcjami, i wybraniem tej, która daje nam najlepsze rezultaty i najlepiej wspomaga zapamiętywanie. Prócz książek ilustrowanych dla dzieci opowiadających proste historyjki, można również sięgnąć po specjalistyczne repetytoria dla początkujących dzieci, które zawierają o wiele więcej informacji z zakresu gramatyki i słownictwa niż bajki. Ciekawym rozwiązaniem są również ilustrowane słowniki dla dzieci, które spełniają tę samą rolę co klasyczne ich wydania, jednak wciąż można znaleźć w nich mnóstwo kolorów, obrazków czy innych ilustracji, które wspomogą proces zapamiętywania i zgłębiania wiedzy. Dodatkowym wsparciem w nauce mogą być również fiszki językowe, czyli karteczki, na których umieszczone jest konkretne słowo oraz jego tłumaczenie na drugiej stronie. By zaoszczędzić na materiałach szkoleniowych, takie karteczki można przygotowywać samodzielnie za każdym razem, gdy poznamy nieznane wyrażenie lub słowo. Własnoręczne tworzenie takich karteczek ma dodatkową zaletę, jako że zaangażowanie w ich tworzenie oraz niewielki, ale jednak – wysiłek intelektualny – powoduje automatyczne zapamiętanie nowego słowa, lub przynajmniej skojarzenie z nim związane, a to już bardzo krótka droga do jego opanowania. Niemniej jednak to wciąż czytanie oraz praca z nieznanym słownictwem podczas tej czynności pozostaje najefektywniejszym sposobem na naukę języka angielskiego, i dlatego właśnie warto na tym oprzeć swój proces edukacyjny. O wiele szybciej zaczniemy rozumieć czytaną treść, a przede wszystkim poszerzymy zasób słownictwa i nauczymy się najprostszych konstrukcji zdań, co jest kluczowym elementem na poziomie podstawowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń