Jak uczyć się i pracować z domu?

Praca w domu to z pozoru ogromna wygoda, jednak aby rzeczywiście tak było, trzeba najpierw włożyć w nią sporo własnego wysiłku i zaangażowania.

Praca w domu to z pozoru ogromna wygoda, jednak aby rzeczywiście tak było, trzeba najpierw włożyć w nią sporo własnego wysiłku i zaangażowania. Zdalne działanie to wyznacznik naszych czasów, który dotyczy coraz większej ilości osób. Efektywna, kreatywna, a przy tym opłacalna – taka powinna być idealna praca (ale również i nauka) z domu. Zadbajmy o własny komfort i dobrze przygotujmy się do przeniesienia swoich zawodowych spraw w przestrzeń prywatną – oto kilka podpowiedzi, co musimy zrobić.

Punkt pierwszy i podstawowy – wybierz odpowiednie miejsce do pracy

Wydawać by się mogło, że praca w domu daje nam nieograniczoną możliwość wyboru miejsca pracy. Niech nas jednak nie zwiedzie zbyt duża ilość możliwości, bo może się okazać, że większość miejsc będzie nas bardziej odciągać niż zachęcać do pracy. Pracuj przy biurku, nigdy w łóżku – pozycja leżąca sprzyja raczej szybkiemu zasypianiu niż efektywności i kreatywności. Biurko to z zasady miejsce, gdzie wykonuje się obowiązki – nieważne, czy jesteśmy w biurze, czy też w warunkach domowych. Po co robić sobie wyrzuty sumienia, że nie udało nam się dokończyć ważnego projektu albo poświęcić wystarczająco dużo czasu na naukę, skoro możemy wybrać odpowiednie miejsce do wywiązania się ze wszystkiego? Starajmy się również zmienić ubranie do pracy (nawet tej w domu!) – nie da się ukryć, że ulubiona piżama czy też rozciągnięty dres nie będą nas nastrajać do działania. Nikt nie każe nam zakładać typowo formalnego stroju, jednak nawet zwykłe dżinsy i t-shirt pomogą nam w zmianie nastawienia.

Punkt drugi – postaw biurko w odpowiednim pomieszczeniu

Miejsce pracy to nie tylko mebel, przy którym będziemy siedzieć. To również pomieszczenie, w którym postawimy biurko. Tu po raz kolejny powtarzamy kwestię – są miejsca, które bardziej nastrajają nas do działania i takie, które zdecydowanie bardziej kojarzą się z wypoczynkiem. Najlepszym rozwiązaniem jest wygospodarowanie osobnego pomieszczenia na nasze „domowe biuro”. W takiej sytuacji już przekraczając próg, możemy sobie powiedzieć „Teraz jestem w pracy, a sprawy domowe zostawiam za drzwiami”. To idealne rozwiązanie jest jednak zarezerwowane dla posiadaczy dużych mieszkań oraz domów. Jak sobie radzić na mniejszej przestrzeni? Znajdźmy w którymś z pomieszczeń odrobinę wolnego miejsca i z wykorzystaniem parawanu lub niezwykle atrakcyjnej ściany z roślin wyodrębnijmy obszar do pracy. W ten sposób wizualnie stworzymy swoje domowe biuro. Zwróćmy uwagę na dostęp świeżego powietrza – w końcu to ono sprzyja „odświeżeniu” umysłu i tym samym – lepszym efektom. Nie róbmy tego jednak w sypialni – niech to pomieszczenie jednoznacznie kojarzy się z odpoczynkiem, który jest niezbędny po każdej pracy.

Punkt trzeci – zorganizuj swoje miejsce pracy tak, aby było wygodne, bezpieczne i zgodne z Twoimi upodobaniami

Praca i nauka z domu dają nam nieograniczone możliwości aranżacyjne. Wykorzystajmy to i stwórzmy najbardziej komfortowe dla siebie warunki do działania. W pierwszej kolejności nie zapominajmy o ergonomii – nie jest ona wyłącznie wymysłem naukowców chcących osiągnąć spore zyski, ale sposobami, dzięki którym możemy pracować efektywniej i bezpieczniej. Wybierzmy odpowiednie krzesło, ponieważ to właśnie na nim będziemy spędzać większość czasu. Odpowiednio dobrany pod kątem naszego wzrostu, podpierający okolice lędźwiowe, wyposażony w zagłówki i co niezwykle istotne – dobrej jakości fotel będzie inwestycją, która zaowocuje lepszymi efektami naszej pracy. Przy wyborze biurka zwróćmy uwagę na charakter naszej pracy i to, co nam się przyda – szuflady, przegródki, dużo miejsca na blacie. Wyposażmy swoje domowe biuro również w inne potrzebne na meble, dzięki czemu wszystkie dokumenty oraz inne potrzebne rzeczy będą zawsze w naszym zasięgu. Zamontujmy w odpowiednich miejscach oświetlenie, które będzie miało właściwe natężenie i barwę.

Oprócz tego – nie zapomnijmy o doborze kolorów i dodatków, które sprzyjają naszemu skupieniu. Nie ma tu jednej reguły, na co zwrócić uwagę. Dla jednych najlepszym rozwiązaniem będą delikatne, nieprzyciągające uwagi kolory, dla innych – wręcz przeciwnie, ostre i intensywne. Domowe biuro to przestrzeń naszej indywidualnej kreatywności, nauki i działania – dlatego sami wiemy najlepiej, czego nam w nim potrzeba.

Punkt czwarty – zaplanuj sobie czas pracy i przestrzegaj go

Praca z domu nie powinna kojarzyć Ci się z elastycznymi godzinami pracy, które różnią się w zależności od tego, kiedy masz czas i ochotę na obowiązki. Zaplanuj sobie każdego dnia, kiedy będziesz pracował – taki grafik umożliwi Ci wywiązywanie się ze wszystkich powierzonych zadań i nierobienie rzeczy na ostatnią chwilę. Niestety, nadmierna elastyczność może skończyć się w bardzo prosty sposób, czyli… Nie znalezieniem wolnej chwili na pracę. Nasza natura pokazuje nam jasno, że jeśli nie jesteśmy ograniczeni ramami czasowymi, to mamy tendencję do rozciągania wszystkiego, co mamy do zrobienia i odwlekania tego najdłużej, jak tylko się da.

Nie musimy pracować od 8 do 16 – dopasujmy pracę do naszego rytmu dnia. Niech jednak stanie się ona stałym elementem naszej codzienności, dobrze znanym również domownikom. Dzięki temu będziemy mieli zapewniony spokój, o który często, niestety podczas działania z domu trudno. Dajmy domownikom jasno do zrozumienia, że w określonych godzinach przebywamy w swoim biurze i nie mamy wtedy czasu na wypełnianie zadań związanych z prowadzeniem domu. Fizycznie jesteśmy na miejscu, jednak jest to dla nas czas na obowiązki stricte zawodowe. Ściśle określone ramy czasowe umożliwią zarówno nam jak i innym domownikom przyzwyczajenie się do trybu pracy z domu.

Punkt piąty – rozdziel kontakty prywatne od zawodowych

Czas przeznaczony na pracę powinieneś przeznaczać wyłącznie na nią. Unikaj tego, co Cię rozprasza. Niezwykle ważnym elementem są tutaj rozmowy telefoniczne. W czasie działania w domowym biurze prowadź wyłącznie rozmowy i odpowiadaj na maile, które są stricte związane ze sprawami zawodowymi. Może warto zastanowić się nad posiadaniem dwóch numerów telefonu – służbowego i prywatnego?

Praca w domu niesie za sobą ryzyka ograniczenia kontaktów z innymi ludźmi. Dlatego swój wolny czas wykorzystuj na spotkania towarzyskie oraz inne rzeczy, dzięki którym nie będziesz odnosił wrażenia, że „izolujesz się” od innych. Jeśli z kolei swoje kontakty zawodowe ograniczasz wyłącznie do e-maili i rozmów telefonicznych, może warto czasem spotkać się ze swoimi klientami i współpracownikami? Wszystko zależy od branży, w której pracujesz, jedno jest jednak pewne – przebywaj między ludźmi tak często, jak tylko jest to możliwe!

Punkt szósty – pamiętaj o swojej własnej motywacji!

Wszystkie powyższe punkty dają Ci idealne warunki do pracy w domu. Jednak nawet najlepiej urządzone domowe biuro niewiele pomoże w momencie, gdy nie będziemy odczuwać wewnętrznej motywacji do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na motywację. Sam znasz siebie najlepiej i wiesz, co będzie dla Ciebie najlepszą zachętą. Cytaty zawieszone na tablicy korkowej? Czemu nie! Drobne przyjemności za konkretne (wyznaczone sobie) osiągnięte cele? Jak najbardziej! Przede wszystkim dbaj o siebie, bo to ty jesteś odpowiedzialny za swoją kreatywność i wymierne efekty pracy.

W przypadku pracy z domu lepiej niż gdziekolwiek indziej spełnia się powiedzenie – „jesteś kowalem własnego losu”. To głównie od Ciebie zależy, czy będziesz spełniał się w pracy z domu. Niech praca w domu stanie się Twoją codziennością, która będzie źródłem satysfakcji i swobody, która każdego dnia będzie Cię motywowała do osiągania postawionych sobie samemu celów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *