Dylemat rodziców, czyli jakie przybory szkolne dla dziecka

Już niebawem zabrzmi pierwszy dzwonek, a my ruszymy do szkoły odprowadzić tam nasze dziecko. Zanim to jednak nastąpi, musimy przygotować szkolną wyprawkę. Co powinno się w niej znaleźć?

Już niebawem zabrzmi pierwszy dzwonek, a my ruszymy do szkoły odprowadzić tam nasze dziecko. Zanim to jednak nastąpi, musimy przygotować szkolną wyprawkę. Co powinno się w niej znaleźć? Przedstawiam listę przydatnych pomocy naukowych, która pomoże wam ją skompletować. O najmodniejszych kolorach, wzorach czy nadrukach pozwolimy sobie nie wspominać, ponieważ tutaj Wasze dziecko samo będzie najlepiej poinformowane, który kolor jest aktualnie trendy, oraz postać z bajki jest aktualnie na topie:  Król Lew czy Minionki.

Plecak

Od tego powinniśmy zacząć. Wybór odpowiedniego tornistra jest sprawą kluczową. Choć modne są worki w jaskrawych kolorach lub wyszywane cekinami, nie dajmy się zwieść – możemy w ten sposób zaszkodzić kręgosłupowi dziecka, który jest szczególnie wrażliwy na deformacje w okresie wzrostu, w którym aktualnie znajduje się nasza pociecha. Zwróćmy uwagę, czy plecak posiada odpowiednio profilowane plecy oraz wzmocnione ramiona. Dzięki temu jego ciężar będzie rozkładał się równomiernie, co pozwoli odciążyć kręgosłup. Możemy też wybrać tornister na kółeczkach, który można ciągnąć za rączkę jak walizkę. Materiałowy worek niech posłuży jako torba na kapcie lub strój na WF. Wygodnym rozwiązaniem są zestawy, w ramach których kupujemy plecak, worek na buty zmienne, piórnik i saszetkę. To rozwiązanie z pewnością ułatwia życie rodzicom.

Drugie śniadanie

Praktycznym rozwiązaniem jest pudełko śniadaniowe. Dzięki niemu kanapka lub inne zdrowe przekąski nie zgniotą się w plecaku i dłużej utrzymają świeżość. Warto również mieć na uwadze aspekt związany z ekologią – używając takiego pojemnika – nie produkujemy niepotrzebnych śmieci: foliówek, aluminiowych kulek ani papierków. Możemy wybrać pudełko przypominające kształtem zwierzątko lub te z nadrukiem pochodzącym z ulubionej bajki, co zachęci dziecko do korzystania z niego. Oprócz, pojemnika na kanapki, kupmy dziecku bidon, który napełnimy w domu ulubionym sokiem, ciepłą herbatką albo po prostu wodą mineralną. Słodkie, gazowane napoje dostępne w szkolnych sklepikach źle wpływają na zęby.

Zeszyty i notesy

Bez zeszytów ani rusz! Przed rozpoczęciem roku szkolne nauczyciel powinien poinformować, ile i jakich zeszytów będzie potrzebnych do rozpoczęcia nauki. Możemy się jednak spodziewać, że na lekcjach języka polskiego oraz podczas nauki pisania przyda się zeszyt w trójlinię, ułatwiający stawianie pierwszych liter. Na lekcjach muzyki skorzystamy z zeszytu do nut, z kolei podczas zajęć matematyczno-przyrodniczych z zeszytu w kratkę. Być może będzie też potrzebny dzienniczek ucznia, w którym dziecko będzie mogło notować otrzymane oceny. Warto też zainwestować w okładki na zeszyt oraz naklejki służące do podpisu notatnika. Starszym uczniom przyda się kalendarz, w którym będą mogli notować daty sprawdzianów i kartkówek. Koniecznie pamiętajmy o planie lekcji! Ułatwi to organizację nauki naszym Pociechom. Jeśli chodzi o grubość, na początek w zupełności wystarczą zeszyty 16 i 32 kartkowe. Lepiej wymieniać je częściej, niż dodatkowo obciążać plecy dziecka.

Piórnik

Wybór piórnika nie będzie łatwy. Mamy do wyboru bardzo wiele modeli. Jego rozmiar powinien być uzależniony od ilości akcesoriów, które nasze dziecko będzie nosić do szkoły. Możemy wybrać piórnik twardy, zapinany na zamek i następnie rozkładany jak folder reklamowy, w którym zmieszczą się praktycznie wszystkie przybory szkolne, jakie mogą nam przyjść do głowy. Niektóre tego rodzaju piórniki dostępne są wraz z całym wyposażeniem, co trochę ułatwia sprawę. To również dobre rozwiązanie dla najmłodszych, ponieważ pozwala zachować porządek i nasze dziecko nie będzie musiało spędzać kilku minut na poszukiwaniu wybranego długopisu. Możemy też wybrać skromniejszą wersję, czyli materiałowy woreczek-tubę, saszetkę lub skromny piórnik metalowy, w którym schowamy tylko najniezbędniejsze akcesoria. Każdy z tych modeli jest oczywiście dostępny w wielu kolorach lub z nadrukiem bohatera z bajki.

Coś do pisania

Wiadomo, nasze dziecko musi czymś pisać. Jeżeli nasza pociecha radzi już sobie ze stawianiem liter, możemy spróbować kupić jej pióro na naboje atramentowe. Dla początkujących lepiej sprawdzi się długopis tradycyjny albo żelowy. Przydatnymi akcesoriami są również kolorowe cienkopisy, przy pomocy których dziecko będzie mogło rysować szlaczki lub podkreślać tematy lekcji. Zakreślacze sprawdzają się dla starszych uczniów. Kolejna rzecz, która musi znaleźć się w piórniku to ołówek. A jak ołówek, to i gumka oraz temperówka. Dla uczniów zmagających się z ortografią warto kupić korektor, który szybko wymaże pochopnie postawione „ż” z kropką lub kreskę nad „o”. Istnieją też korektory do piór na naboje, ale działają one tylko na niebieski atrament.

Artykuły plastyczne i papiernicze

Na zajęciach plastycznych z pewnością nie obejdzie się bez bloku rysunkowego. Warto od razu kupić też blok techniczny. Oprócz tego koniecznie kredki świecowe oraz ołówkowe. Choć w sklepach dostępne są zestawy zawierające nawet 50 kredek i więcej, pudełko zawierające 16 podstawowych kolorów wystarczy na początek w zupełności. Możemy też przy okazji kupić flamastry, ale to nie jest pozycja obowiązkowa na tej liście. Inaczej ma się sprawa z farbami – pudełko plakatówek musi trafić do tornistra, oczywiście wraz z zestawem pędzelków. Prawdopodobnie potrzebna okaże się również plastelina, wycinanki, kolorowy papier samoprzylepny oraz bibuła. Listę akcesoriów plastycznych zamykają nożyczki, taśma klejąca oraz klej do papieru. Zadbajmy też, żeby nasza Pociecha miała tekturową teczkę, w której będzie mogła bezpiecznie przechowywać swoje prace.

Przedmioty matematyczno-przyrodnicze

Choć początki z królową nauk nie wymagają jakichś szczególnych akcesoriów, z czasem staną się one potrzebne. Mowa tu o linijce, ekierce oraz kątomierzu. Na lekcjach geometrii nie obędziemy się z kolei bez cyrkla. Kalkulator również może się przydać. Dla młodszych uczniów wystarczy ten najprostszy, wykonujący podstawowe równania. Pomocą naukową użyteczną podczas pierwszych lat nauki jest globus oraz atlas geograficzny. Umiejętność czytania mapy bywa niezbędna, kiedy technologia zawodzi. Dla starszych uczniów przydatna będzie tablica z podstawowymi wzorami matematycznymi, które ułatwią prowadzenie obliczeń.

Książki

Choć o liście podręczników zadecyduje szkoła, możemy kupić naszemu dziecku książeczki, które wspomogą jego rozwój. Ciekawą propozycją są publikacje z serii „Czytam sobie”, które pomagają stawiać pierwsze samodzielne kroki w świecie liter. Podobnymi założenia stoją za serią Disneya „Przygoda z czytaniem”, która co istotne jest podzielona na cztery poziomy zaawansowania. Dla dzieci, które radzą już sobie samodzielnie, można polecić publikacje wydawnictwa Dwie Siostry, które specjalizuje się w książkach dla dzieci i młodszych nastolatków. Ciekawą propozycją są również powieści graficzne, które nie posiadają dużo tekstu, za to wypełnione są pięknymi ilustracjami, przy pomocy których opowiadana jest historia. Nie zapominajmy o pomocach naukowych – podręczny słownik ortograficzny lub kieszonkowy słownik angielskiego zdecydowanie ułatwi pierwsze kroki w szkole.

Ubrania

Nasze dziecko na pewno będzie potrzebowało strój sportowy na WF. Tak więc koniecznie musimy zadbać o to, żeby w szafie znalazła się odpowiednia ilość białych  koszulek z krótkim rękawek oraz dres lub legginsy do ćwiczeń, ewentualnie ciemne krótkie spodenki, a także sportowe obuwie. Na zimę będziemy potrzebować butów zmiennych, zadbajmy więc, żeby te były wygodne i nie odparzały dziecku stóp. Jeżeli w szkole obowiązuje mundurek, kwestię pozostałych części garderoby w zasadzie mamy rozwiązaną. Jest to jednak rzadka sytuacja, więc prawdopodobnie sami będziemy musieli zadbać o pozostałe ubrania naszej Pociechy. Pamiętajmy, żeby wśród nich znalazł się strój galowy. Dla dziewczynki może to być granatowa sukienka z białym kołnierzykiem albo biała bluzeczka i plisowana spódniczka. Dla chłopca sprawdzi się biała koszula oraz eleganckie spodnie z materiału. Pełen garnitur raczej nie jest wymagany, poza tym będzie tylko krępował ruchy dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *