Czy studia to tylko nauka?

Żyjemy w czasach, kiedy pójście na studia po zakończeniu liceum to niemal obowiązek. Większość osób idzie na studia od razu po szkole średniej, widząc w nich szansę na lepszą karierę zawodową. Dopiero od niedawna głośno mówi się o tym, że można osiągnąć sukces także nie udając się na żadną uczelnię wyższą. Oczywiście jest to prawda – można zdobyć wiedzę potrzebną do wykonywania wielu zawodów czy prowadzenia biznesu na własną rękę. Jednak chciałbym przypomnieć Ci, że studia to nie sama nauka – to kilka lat Twojego życia, w których zawarte są najróżniejsze, dobre i złe doświadczenia. Postaram się udowodnić Ci, że właśnie dla tych doświadczeń warto iść na studia, a kiedy już Cię do tego przekonam, dam Ci kilka wskazówek, czy lepiej iść na studia dzienne czy zaoczne. 

Czy warto iść na studia?

Decyzja, czy warto iść na studia, zależy od Ciebie. Jeżeli doskonale wiesz, co i jak chcesz robić w życiu, to zdecydowanie możesz zastanowić się, czy studia pomogą Ci ten cel zrealizować. W niektórych branżach mile widziany jest dyplom konkretnej uczelni lub doświadczenie, którego nie dasz rady zdobyć poza uniwersytetem. Oczywiście jeżeli zdecydowałeś się za zawód lekarza lub prawnika, studia to pozycja obowiązkowa. Jeżeli jednak nie masz pojęcia co chciałbyś robić, a studia to dobra opcja według Twoich rodziców, sugerowałbym odpuszczenie tej ścieżki. Lepiej zrobić sobie rok przerwy i dowiedzieć się czegoś o sobie podczas pracy lub podróży, niż wybrać niewłaściwy kierunek studiów i żałować, że nie spróbowałeś większej ilości opcji przed pójściem na uniwersytet. 

Nowe doświadczenia 

Polecam pójście na studia, jeżeli pokrywa się to z Twoimi życiowymi celami, ponieważ wiem, że ciężko jest zdobyć taki ogrom nowych doświadczeń poza uczelnią. Jeżeli pójdziesz na studia dzienne, będziesz musiał bardzo szybko nauczyć się odpowiedzialności i orientacji w nowym mieście. Studia zaoczne to z kolei nauka jak połączyć pracę z nauką. Niezależnie od tego jaki tryb nauki wybierzesz, każde studia to nowe znajomości, okazje i pasje. 

Wyprowadzka z domu na studia

Uczelnie wyższe w Polsce mają swoje siedziby w największych miastach. Istnieje wielka szansa, że nie mieszkasz w miejscowości uniwersyteckiej i żeby podjąć studia będziesz musiał się wyprowadzić. To nowe, ekscytujące doświadczenie, które obfituje też w wiele smutku i niespodzianek. Pierwszym elementem, który może sprawić kłopot, jest znalezienie odpowiedniego mieszkania w dobrej cenie. Sama wyprowadzka na studia może być przyjemnością, jednak musisz wziąć pod uwagę, że prawdopodobnie po raz pierwszy w życiu będziesz przebywał przez długi czas z dala od swoich bliskich, przyjaciół i znajomych miejsc. Wyjazd na studia samemu może być dla niektórych nieco przytłaczający. Na szczęście w dobie Internetu łatwiej jest opanować tęsknotę za rodziną. Jeżeli masz przyjaciół, którzy wybierają się na ten sam kierunek co Ty, zdecyduj się na studia w jednym mieście. W ten sposób ułatwisz sobie proces adaptacji. 

Nauka samodzielności na studiach

Jak zrobić pranie? Albo ugotować obiad? Jak samodzielnie opłacić rachunki i zadbać o to, żeby nie zabrakło pieniędzy? Studia to przyspieszony kurs tych wszystkich umiejętności. Jeżeli nie umiesz gotować i prowadzić domu przed wyjazdem na studia, to Twoje studenckie początki będą pełne telefonów do mamy. Ma to oczywiście swoje plusy – pewnie podczas rozmów na temat gotowania mama opowie Ci o swojej młodości, co pogłębi Waszą relację. 

Nowe znajomości na studiach 

Wyjazd do nowego miasta oznacza nowe znajomości. Podczas studiów poznasz przyjaciół, nowe miłości, a także zdobędziesz kontakty, które potem mogą przydać się w pracy po studiach.

Znajomości na uczelni

Na samej uczelni już pierwszego dnia poznasz wiele ciekawych osób. Warto pokonać nieśmiałość i zacząć rozmowę z tymi, którzy zainteresują Cię najbardziej. Szybko zostaniesz przedstawiony kolejnym osobom i zostaniesz zaproszony na wspólne spotkanie. Nie ignoruj uczelnianych imprez i wyjazdów – to miejsca, w których można poznać nowe osoby na studiach. Studenci to osoby bardzo otwarte, więc szybko nawiążesz kontakty.

Znajomości poza uniwersytetem

Wśród Twoich nowych znajomych ze studiów znajdą się z pewnością osoby, które zdążyły już poznać osoby spoza uniwersytetu. Otwórz się również na takie znajomości! Możesz również zawierać je sam. Nowych znajomych znajdziesz podczas wykonywania pracy na studiach oraz oczywiście na wszelkiego rodzaju imprezach i wyjściach. 

Te znajomości przydadzą Ci się w pracy po studiach

W niektórych branżach eksperci, posiadający rozwinięte i dobrze prosperujące firmy, są również wykładowcami akademickimi. Postaraj się przed nimi zabłysnąć – uważaj na zajęciach, wykonuj dodatkowe prace lub znajdź koło naukowe, którym opiekuje się konkretny wykładowca. Może zaprezentujesz się na tyle dobrze, że otrzymasz ofertę stażu lub zostaniesz polecony do pracy? Warto inwestować również w takie kontakty podczas studiów!

Jak można poznać nowych ludzi podczas studiów – nieoczywiste sposoby

Aby poznać nowych ludzi poza uczelnią zastanów się, gdzie w Twoim mieście przebywają osoby podobne do Ciebie. Na przykład jeżeli lubisz zwierzęta, poszukaj wolontariatu. Z pewnością poznasz kilku wielbicieli zwierząt, z którymi się zaprzyjaźnisz. Chodź na koncerty i aktywnie uczestnicz w życiu towarzyskim. Siedzenie samotnie w pokoju nie sprawi, że liczba Twoich znajomych wzrośnie. Oprócz tego szukaj ciekawych wydarzeń kulturalnych: spektakli, spotkań z twórcami, wystaw. Podejmuj odważnie dyskusję. Ciekawym sposobem na poznanie nowych osób poza uczelnią jest także uczestniczenie w życiu społecznym i angażowanie się w lokalne społeczności. Sprawdź, czy na Twoim osiedlu nie ma potrzebujących osób, dla których możesz zrobić coś dobrego i znajdź kogoś, kto Ci w tym pomoże. W ten sposób na pewno zostaniesz lubianym i szanowanym członkiem społeczności. 

Studenckie wyjazdy

Studia to także okazja do zwiedzenia świata. Istnieje wiele sposobów na podróżowanie na studiach: wyjazdy z bractwami studenckimi albo kołami naukowymi, korzystanie ze zniżek na środki transportu oferowane studentom, a także wybór wymiany studenckiej i spędzenie semestru lub dwóch w innym kraju. 

Erasmus – czy warto?

Erasmus, czyli największy program wymian studenckich w Europie, jest programem umożliwiającym zrealizowanie jednego lub dwóch semestrów na uczelni partnerskiej za granicą. Każdemu uczestnikowi wymiany przysługuje stypendium, które umożliwia życie w innym kraju oraz zniżki na loty i transport lądowy. Wyjazd na Erasmusa to nie tylko życie w innym kraju i nauka języka, również tego branżowego, ale także możliwość spotkania wielu studentów z różnych stron świata i zapoznania się z ich kulturą. Polecam Ci wyjazd na taką wymianę – to prawdziwa szkoła życia i wielka przygoda, której nie jesteś w stanie przeżyć poza studiami. Dla takich doświadczeń warto studiować!

Pierwsza praca 

Osoby, którym rodzice nie mogą pomóc w utrzymaniu w innym mieście, muszą pomyśleć o podjęciu pracy na studiach. Może być to, w zależności od tego czy wybraliśmy studia dzienne czy zaoczne, zajęcie dodatkowe lub na pełen etat. Na początku studiów z pewnością będziesz musiał zadowolić się pracą poza Twoim docelowym zawodem i wybrać proste zajęcia, na przykład pracę w restauracji, jeżdżenie taksówką lub pracę na niższym szczeblu korporacji. Zajęć dodatkowych jest mnóstwo, na pewno znajdziesz coś dla siebie, co spełni Twoje oczekiwania i pozwoli Ci utrzymać się na studiach. Praca to nie tylko wzięcie odpowiedzialności w swoje ręce, ale także nauka dbania o swoje finanse. 

Pierwsza praca w zawodzie

Na późniejszym etapie studiów masz szansę otrzymać pierwszą pracę w zawodzie. Aby tak się stało, musisz dbać o swoje oceny i kontakt z wykładowcami. Podejmuj też aktywności dodatkowe związane z zawodem oraz aktywnie szukaj pracy – na pewno się uda i zapewnisz sobie lepszy start w przyszłość.

Kreatywna praca na studiach

Studia to także idealny moment na rozpoczęcie kreatywnej pracy. Takie zajęcie może nie da Ci od razu dochodu, ale pomoże rozszerzyć wiedzę i zdobyć lepszą pozycję w walce o miejsce pracy. Jeżeli masz taką możliwość, załóż bloga albo kanał na YouTube. Ucz się nowych rzeczy, eksperymentuj i nawiązuj poprzez to ciekawe kontakty z ludźmi. Na pewno nie pożałujesz i ciekawie spędzisz czas na studiach.

Czas na znalezienie pasji na studiach

Poznając nowych ludzi spotkasz z pewnością kogoś z ciekawymi zainteresowaniami. Jeżeli tylko będziesz mieć okazję, próbuj śmiało tego, czym pasjonują się nowi przyjaciele! Im więcej rzeczy będziesz robił, tym ciekawiej spędzisz czas na studiach i więcej dowiesz się o sobie. Innym sposobem na znalezienie nowej pasji jest przyłączenie się do koła sportowego lub koła pasjonatów, lub znalezienie ciekawego koła naukowego. Ta ostatnia niesie za sobą wiele korzyści: aktywna działalność w kole naukowym zwiększa Twoje szanse na rozpoczęcie kariery akademickiej po studiach. Jeżeli więc bierzesz takie rozwiązanie pod uwagę, koniecznie znajdź dziedzinę nauki, która Cię pasjonuje. 

Studia – rozczarowanie

Nie oszukujmy się – studia, oprócz całego ogromu ciekawych, pięknych doświadczeń, pierwszych miłości, pracy, odpowiedzialności, przyniosą Ci też mnóstwo rozczarowań. To czas, kiedy intensywnie uczymy się siebie. Rozpadają się pierwsze przyjaźnie, umierają licealne miłości. Kierunek studiów, na który się zdecydujesz, może okazać się niewypałem – może wcale Cię nie interesować lub być bardzo kiepsko prowadzony. Pierwsza praca może być ciężka i nie pozostawiać Ci wiele czasu na odpoczynek i naukę. Najpiękniejsze mieszkanie może okazać się słabo skomunikowane z centrum miasta lub lokatorzy dadzą Ci w kość. 

Zdaję sobie sprawę, że powyższe zdania brzmią przerażająco – sam wolałbym nie myśleć, że aż tyle rzeczy mogłoby – i pewnie pójdzie – nie tak. Od razu mam ochotę uciekać i zostać w bezpiecznym rodzinnym domu. Czy jednak niepodejmowanie nauki ze względu na ryzyko, że moje studia to porażka, bo wybiorę bezużyteczny kierunek, który nie da mi pracy po studiach, jest słuszne? Moim zdaniem nie. Każdy rozwój niesie za sobą ból i jest niekomfortowy. Ze studiami nie może być inaczej. Uczelnia przygotowuje nas na przyjmowanie dużo poważniejszych i mających większe konsekwencje porażek w życiu zawodowym i prywatnym. To bardzo dobre.  Poza tym wszystkie złe doświadczenia uczą nas czegoś nowego. Pokazują, co lubimy, a czego nie, i gdzie warto postawić swoją granicę. Bez rozczarowań nie ma szansy na to, żeby w pełni dorosnąć i cieszyć się pięknym życiem. 

Studia dzienne czy zaoczne?

Co roku mnóstwo osób zastanawia się, jaki tryb studiów wybrać. Dostępne są studia dzienne i zaoczne i obie opcje mają zarówno plusy, jak i minusy. 

Studia dzienne to skupienie się w pełni na nauce i wykorzystanie całego czasu w tygodniu na rozwijanie się na uniwersytecie. Jest to świetna opcja dla osób, które mają wsparcie finansowe lub otrzymały stypendium, a także dla adeptów najtrudniejszych kierunków. Niektóre kierunki studiów nie są w ogóle dostępne w innym trybie – są to na przykład medycyna czy weterynaria. Plusem studiowania dziennie jest możliwość skupienia się w pełni na nauce i zakosztowania studenckiego życia w większym wymiarze niż w przypadku łączenia pracy ze studiami. Minusem tego rodzaju studiów jest mniejsza możliwość dorobienia do stypendium i samodzielnego utrzymywania się. Studia dzienne można połączyć z rozwijaniem swojej pasji, która może przerodzić się kiedyś w formę utrzymania: uprawiania sportu, sztuki lub prowadzenie bloga lub kanału na YouTube.

Wybierz studia dzienne jeśli

  • masz finansowe wsparcie rodziców lub uczelni
  • studiujesz trudny, wymagający poświęcenia dużej ilości czasu kierunek
  • chcesz mieć czas na studenckie życie 
  • łączysz studia z pasją, która nie jest źródłem utrzymania

Studia zaoczne polegają na zmieszczeniu materiału normalnie wykładanego przez cały tydzień w ramy zjazdu, czyli kilku dni w miesiącu lub tygodniu, które poświęcasz na naukę. Musisz wtedy przyswoić olbrzymią ilość wiedzy na raz. Oczywistą zaletą studiowania zaocznie jest możliwość pracy na pełen etat i brak konieczności wyprowadzki do innego miasta. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na studia dzienne ze względów finansowych, a także mają zobowiązania, przez które nie mogą się wyprowadzić do innego miasta (na przykład małe dziecko lub opieka nad chorym). Studia zaoczne mają jednak dwa bardzo duże minusy. Po pierwsze, nawet państwowe uczelnie wymagają opłaty za studia zaoczne. Jest ona zróżnicowania w zależności od kierunku i waha się od tysiąca do nawet kilkunastu tysięcy złotych za semestr. Oczywiście istnieje możliwość opłaty za studia w ratach. Innym sporym minusem studiów zaocznych jest konieczność podania olbrzymiej ilości na raz podczas jednego zjazdu, co wpływa na poziom przekazywanej wiedzy. Zastanów się więc, czy wybór studiów zaocznych nie spowoduje braków w wiedzy w porównaniu ze studentami kierunków dziennych.

Wybierz studia zaoczne jeśli:

  • nie możesz się na stałe wyprowadzić z rodzinnego miasta
  • chcesz pracować na pełen etat
  • jesteś w stanie przyswoić sporo wiedzy na raz. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *