Brytyjska rodzina królewska – ciekawostki, członkowie, historia

Rodzina królewska, czyli dawniejsze źródło władzy w Wielkiej Brytanii. Czy funkcja rodziny królewskiej pozostaje niezmienna od wielu lat, czy jednak nie pełni ona tej samej roli, co niespełna wiek temu? Kim są przedstawiciele rodziny królewskiej, skąd pochodzi i jaką funkcję pełni w Wielkiej Brytanii – tego wszystkiego dowiesz się po zapoznaniu się z tym artykułem. Jeżeli interesuje Cię temat królewskiej rodziny i chcesz dodatkowo pogłębić swoją wiedzę o parę cennych ciekawostek, którymi na pewno zaskoczysz niejednego – czytaj dalej, a na pewno się nie zawiedziesz.

Kto należy do rodziny królewskiej?

Jak stwierdzić, kto należy do brytyjskiej rodziny królewskiej (z angielskiego british royal family), skoro nie ma żadnych uregulowań prawnych, które by to ustalały? Bez obaw, istnieje pewna niepisana zasada, która to reguluje. Według niej do rodziny królewskiej należą przede wszystkim:

  • brytyjski monarcha, czyli król lub królowa oraz jego małżonek lub małżonka, a także owdowiały/owdowiała małżonek/małżonka poprzednich monarchów,
  • dzieci i wnuki monarchy ale tylko w linii męskiej,
  • małżonki i owdowiałe małżonki synów i wnuków w linii męskiej,
  • wszystkie osoby, które posiadają tytuły Jego bądź Jej Królewskiej Mości (His/Her Majesty) lub Jego/Jej Królewskiej Wysokości (His/her Royal Highness)

Co ważne – wszyscy oficjalni członkowie rodziny królewskiej mają prawo już od urodzenia do nadania sobie tytułu Książę Zjednoczonego Królewstwa (z angielskiego Prince of the United Kingdom). Ciekawostką jest, że do roku 1917 zaliczano do rodziny królewskiej także prawnuków.

Oficjalnie do brytyjskiej rodziny królewskiej należą:

  • Elżbieta II, czyli królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, córka Jerzego V
  • Książę Walii Karol, czyli najstarszy syn królowej wraz z małżonką księżną Kornwalii Kamilą,
  • Książę Cambridge Wilhelm, czyli starszy syn Karola i jego małżonka – księżna Cambridge Katarzyna oraz ich dzieci: książę Jerzy z Cambridge, księżniczka Karolina i książę Ludwik, 
  • Książę Yorku Andrzej, czyli syn królowej oraz księżniczki Eugenia i Beatrycze z Yorku,
  • Hrabia Wessex, książę Edward, czyli najmłodszy syn królowej oraz jego małżonka Hrabina Wessex, księżna Zofia wraz z dziećmi: Jakubem i Ludwiką,
  • Księżniczka Królewska Anna, czyli córka królowej,
  • Książę Gloucester Ryszard, czyli wnuk króla Jerzego V wraz z małżonką, księżną Gloucester, Brygidą,
  • Książę Kentu Edward, który również jest wnukiem króla Jerzego V i jego małżonka, księżna Kentu, Katarzyna,
  • Książę Michał z Kentu, następny wnuk króla Jerzego V oraz małżonka, księżna Michael z Kentu,
  • Księżniczka Aleksandra, czyli wnuczka Jerzego V,
  • Książę Sussex, Henryk, czyli młodszy syn Karola wraz z małżonką księżną Sussex Meghan i synem Archie.

Pobierz za darmo już dziś omówienie i ćwiczenia czasownika "to be" (być) w czasie teraźniejszym!

Poza listą formalnych osób, które należą do rodziny królewskiej istnieje również list nieformalna, która obejmuje osoby pochodzące z dalszej rodziny lub pozbawione królewskich godności, np. gdy pochodzi się z linii żeńskiej oraz zmarłych członków rodziny królewskiej. 

Kolejność do tronu została zmieniona w niedalekim czasie, po śmierci księcia Filipa. Obecnie lista sukcesji do tronu brytyjskiego prezentuje się następująco:

  1. Karol, książę Walii,
  2. Wilhelm, książe Cambridge,
  3. Jerzy z Cambridge,
  4. Karolina z Cambridge,
  5. Ludwik z Cambridge,
  6. Henryk, książę Sussex,
  7. Archie Mountbattern-Windstor,
  8. Lilibet Mountbattern-Windstor,
  9. Andrzej, Książę Yorku,
  10. Beatrycze z Yorku,
  11. Eugenia z Yorku,
  12. August Brooksbank,
  13. Edward Hrabia Wessexu,
  14. Jakub, wicehrabia Severn,
  15. Ludwika Windsor,
  16. Anna, księżniczka królewska,
  17. Peter Philips,
  18. Savannah Philips,
  19. Isla Elizabeth Philips,
  20. Zara Tindall,
  21. Mia Grace Tindall,
  22. Lena Elizabeth Tindall,
  23. Lucas Philip Tindall,
  24. David Armstrong-Jones,
  25. Charles Armstrong Jones.
  26. Sarah Chatto,
  27. Samuel Chatto,
  28. Arthur Chatto,
  29. Ryszard, książę Gloucester,
  30. Aleksander, hrabia Ulsteru,
  31. Xan Windstor lord Culloden,
  32. Cosima Windstor,
  33. Davina Lewis,
  34. Tane Lewis,
  35. Rose Gilman,
  36. Lyla Gilman,
  37. Rufus Gilman,
  38. Edward, książę Kentu,
  39. George Windstor, hrabia St Andrews,
  40. Amelia Windsor,
  41. Helen Taylor,
  42. Columbus Taylor,
  43. Cassius Taylor,
  44. Eloise Taylor,
  45. Estella Taylor,
  46. Michał z Kentu,
  47. Frederkck Windstor,
  48. Maud Windstor,
  49. Isabella Windstor,
  50. Gabriella Windstor,
  51. Aleksandra Ogilvy,
  52. James Ogilvy,
  53. Alexander Ogilvy,
  54. Fiora Ogilvy,
  55. Marina Ogilvy,
  56. Christian Mowatt,
  57. Zenouska Mowatt,
  58. David Lascelles,
  59. Alexander Lascelles,
  60. Ivy Lascelles,
  61. Edward Lascelles,
  62. James Lascelles,
  63. Rowan Lascelles,
  64. Tewa Lascelles,
  65. ? Lascelles,
  66. Sophie Lascelles,
  67. Jeremy Lascelles,
  68. Thomas Lascelles,
  69. Cleo Lascelles,
  70. Ellen Lascelles Hermans,
  71. Amy Lascelles,
  72. Tallulah Lascelles,
  73. Henry Lascelles,
  74. Maximilian Lascelles.

I to koniec! Najprawdopodobniej nie przeczytałeś/przeczytałaś wszystkich tych 74 imion, mimo wszystko, nawet jeżeli tylko przeleciałeś/przeleciałaś wzrokiem, możesz śmiało stwierdzić, że potomków, którzy mają prawo do tronu jest naprawdę, naprawdę wiele. Nie jest tajemnicą, że wiele z nich nie doczeka się chwili koronacji.

Jak nazywa się obecnie panująca dynastia w Wielkiej Brytanii i jaka jest jej historia?

Na pytanie, jak nazywa się dynastia, która obecnie sprawuje władzę w Wielkiej Brytanii, większość odpowie Windsorowie. Co oczywiście jest prawidłowym stwierdzeniem, jednak czy jest to prawdziwa nazwa tejże dynastii? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy się cofnąć nieco w przeszłość i poznać trochę historii tego wyspiarskiego kraju. Skąd właściwie wzięła się dynastia Windsorów? Cofnijmy się o ponad sto lat, ponieważ do roku 1917, kiedy to na światło dzienne wyszła informacja, że odtąd dynastia obejmująca władzę w Wielkiej Brytanii będzie zwała się właśnie Windsorowie od zamku Windsor. Informacja, która doszła do wszystkich gazet dokładnie 17 lipca 1917 roku nie oznaczała wcale rządów zupełnie nowej dynastii, która ledwo co usiadła na tronie po śmierci poprzedniego władcy. Nic bardziej mylnego, bowiem król Jerzy V nie miał zamiaru schodzić jeszcze z tronu. Tak więc skąd ta zmiana nazwy, skoro na tronie była jedna i ta sama dynastia? Otóż drobna zmiana nazwy miała zaowocować w przyszłości. W jaki sposób? Poprzednia nazwa dynastii, która rządzi w Wielkiej Brytanii miała niemieckie brzmienie, zwała się ona Sachsen-Coburg-Gotha, co w tamtych czasach było niesamowicie niekorzystne dla pozycji Zjednoczonego Królestwa na arenie międzynarodowej. Wszystko przez rozpoczętą w tamtym czasie wojnę, gdzie Anglia była przeciwko Niemcom. Przy takich okolicznościach ogromną niedogodnością jest, aby dynastia panująca w Zjednoczonym Królestwie miała niemiecko-brzmiące nazwisko rodowe. Zmiana nazwy stała się wręcz błyskotliwym posunięciem. Dzięki niej zapomniano, że Niemcy rządzili angielskim tronem w zasadzie już od 1714 roku, gdy władzę przejął Jerzy I Hanowerski spokrewniony z królową Anną przez swoją matkę. Dlaczego żaden z bliższych  krewnych pochodzących z dynastii Plantagentów, Stuartów czy Tudorów? Wszystko przez rzecz najważniejszą w owym czasie – wyznanie. Jak się okazuje znacznie bliższy krewny pochodził z dynastii Stuartów. Jednak jak powszechnie wiadomo – owa dynastia wyznawała karolicyzm, co było wręcz nie do przyjęcia dla wyznawców protestantyzmu. Właśnie dlatego 20 października 1714 roku Jerzy I Hanowerski pochodzący z bocznej linii Wettynów został uroczyście koronowany na króla Anglii.

Obecna funkcja monarchii w Zjednoczonym Królestwie

Jak wszyscy wiemy, w czasach średniowiecza ustrój monarchii był powszechny, więc nikogo nie dziwiła obecność króla, który sprawuje władzę nad określonym państwem. W dzisiejszych czasach nie jest to już taka codzienność. Czy panująca monarchia w Wielkiej Brytanii pełni taką samą rolę jak średniowieczne monarchie? Krótka odpowiedź: nie. W Wielkiej Brytanii mamy do czynienia z ustrojem, który nazywa się monarchią parlamentarną. Oznacza to w teorii, że władza sprawowana jest razem przez monarchię oraz parlament. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej. W dzisiejszych czasach królowa i cała rodzina królewska nie zajmują się polityką. Co ciekawe, wyrażanie publicznie poglądów politycznych przez każdego z członków królewskiej rodziny jest zabronione. Jednakże królowa spotyka się regularnie z głową parlamentu, aby dyskretnie, bez żadnych kamer wyrazić swoje zdanie na określone tematy. Jaka jest więc dzisiaj funkcja rodziny królewskiej i samej głowy państwa – królowej Elżbiety II? Głównie ma ona za zadanie zjednocznyć ludzi, dlatego co jakiś czas wychodzi do nich, by do nich przemawiać.

Szukasz alternatywnych metod nauczania?

Fenomen rodziny królewskiej - dlaczego się nią interesujemy?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że popularność rodziny królewskiej może wynikać z faktu, że monarchia nie jest już tak powszechnym ustrojem politycznym. Czy jednak jest to prawda? Nie wszyscy mieszkamy w Wielkiej Brytanii, a jednak każdy z nas wie, że w Zjednoczonym Królestwie rządzi Królowa Elżbieta II, której niedawno zmarł mąż, książę Filip. Skąd w ludziach takie zainteresowanie akurat tą rodziną królewską? Ten aspekt może zastanawiać, ponieważ, mimo iż nie jest to w dzisiejszych czasach tak popularne jak w dawniej – nadal występują kraje z monarchią u władzy, np. Monako. Jednak, gdyby zapytać przypadkowego przechodnia – nie miałby on zielonego pojęcia, kto rządzi w Monako. Możliwe, że część spytanych wiedziałaby, że jest tam ustrój monarchistyczny, druga część miałaby z tym nie lada problem. Dlaczego się tak dzieje i skąd to właściwie wynika? Zacznijmy od tego, że królowa Elżbieta zyskała w oczach ludzi podczas II wojny światowej, gdy zbombardowano pałac Buckingham. W obliczu tragedii młoda Elżbieta II wstąpiła do wojska, gdzie została mechanikiem. Te wydarzenia usunęły mur między poddanymi a rodziną królewską. Jednak, co intryguje osoby, które nie zamieszkują Zjednoczonego Królewstwa ani nie są z nią związane? Oczywiście do naszego nieustannego zainteresowania się brytyjską rodziną królewską przyczyniają się media, które ukazują każde, nawet te najmniejsze wydarzenia związane z royal family. Jednak uważam, że i nas intryguje funkcjonowanie rodziny królewskiej owianej niejednym sekretem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *